HARDROCKER - 2009
Sławomir Kamński

Alastor - Spaaazm

"To, czego nie wie nikt", "Spaaazm", "Nienasycenie", "Dosyć", "Od zawsze tutaj", "Głową w mur", "Nie zapomnij", "Mów", "On", "Na oślep", "Nie okłamuj, nie oczerniaj, nie dobijaj", "Człowiek pies", "Kolejna cienka nić".

Robert "Stonek" Stankiewicz (Wokal), Sławomir "Bryłas" Bryłka (Perkusja), Mariusz "Maryś" Matuszewski (Gitara), Marcin "Crowbar" Bilicki (Gitara), Radosław "Zwolak" Zwolińśki (Bas)

2009Można już spokojnie powiedzieć, ze w końcu i na pewno doczekaliśmy się nowej produkcji Alastor. Na następcę „Żyj, Gnij i Milcz” przyszło nam czekać aż dwanaście długich lat. Wielu już zapewne na zawsze skreśliło grupę i spisało ja na straty. Myślę jednak, że uczynili to zdecydowanie przedwcześnie, a poza tym … grubo się mylili. Płyta „Spaaazm” zawiera trzynaście kompozycji i trwa trochę ponad godzinę. Bije z niej niesamowita moc, utwory kopią dupsko słuchacza z ogromna siłą. Są przesiąknięte energią i ciężarem. Brzmienie wprost zabija. Jest pełne, bardzo mocarne, tłuste, naprawdę wgniatające w ziemię. Co jednak najbardziej odbieram in plus, to fakt, że brzmienie najnowszego albumu Alastor jest bardzo oryginalne i różni się zasadniczo od innych produkcji z tym rodzajem grania. Płyta wydaje się być wypadkową wcześniejszych dokonań muzyków z Kutna. Co cieszy, Alastor powrócił do zdecydowanie bardziej technicznego grania. Nie kładzie nacisku już tylko na prostotę i dosadność przekazu, ale potrafi także z klasą pogmatwać i technicznie zakręcić swoją muzykę. Jeśli szukalibyśmy jakiś grup, do których twórczości (w przybliżeniu) można by porównać to, co grają obecnie kutnowianie, to wskazałbym na Machine Head i Nevermore. Jednak są to naprawdę luźne skojarzenia. Alastor ma swój bardzo sprecyzowany i charakterystyczny styl. Bardzo mi się podoba to nowe oblicze grupy, dobitnie świadczy o tym,, ze w tej kapeli tkwi wielki potencjał i że na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Dla mnie jest to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji z thrash metalem, jaką od kilku lat nagrała polska kapela. Brawo panowie, tak trzymajcie! Więcej informacji na www.alastor.pl


8/10
Sławomir Kamiński


  • [Przepisane za czasopismem "Hardrocker", 2009]